Construction & Repair Materials

327 products

Showing 145 - 180 of 327 products

Showing 145 - 180 of 327 products
View
Soudal Silirub LMN Soudal Soudal clevershieldcoatings.co.uk Soudal gap filler, gap filling, gap sealant, gap-filller,Soudal Silirub LMN Soudal Soudal clevershieldcoatings.co.uk Soudal gap filler, gap filling, gap sealant, gap-filller,
Soudal Silirub LMN
Sale priceFrom £5.77
£19.23 / l
Choose options
Save £5.22
Helical Fixing Tool for Easy Thor Helical Use Helical Structural Waterproofing, Thor Helical, Thor Helical Fixing ToolHelical Fixing Tool for Easy Thor Helical Use Helical Structural Waterproofing, Thor Helical, Thor Helical Fixing Tool
Save £19.94
Soudatight WP grey hybrid polymer waterproofing membrane for sealing window junctions, balconies, terraces and construction details.
Soudal Soudatight WP
Sale price£132.96 Regular price£152.90
£22.16 / kg
Save £13.35
Polymer Admixture 850 polymer bonding agent for cement mortars
Flexcrete Polymer Admixture 850
Sale price£88.99 Regular price£102.34
Save £10.35
PCP reinforcement fleece for liquid waterproofing
PCP PCP Reinforcemet Fleece Roll
Sale priceFrom £68.99 Regular price£79.34
Choose options
Save £5.04
Fosroc Conbextra TS non shrink grout
Fosroc Fosroc Conbextra TS 25kg
Sale price£33.59 Regular price£38.63
£1.34 / kg
Save £7.28
Parex 100 Newton Grout AW GB ultra high strength grout bag
Sika Parex 100 Newton Anti-Washout Grout
Sale priceFrom £48.50 Regular price£55.78
£1.94 / kg
Choose options
Save £17.68
Soudal Tile Adhesive tub, ready-to-use flexible adhesive for bonding wall and floor tiles on interior surfaces including underfloor heating areas.
Soudal Tile Adhesive 3 x 17kg
Sale price£88.37 Regular price£106.05
£1.73 / kg
Save £32.45
Parquet adhesive is used during professional installation of wooden flooring systems
Soudal Parquet Adhesive 3 x 15kg
Sale price£162.24 Regular price£194.69
£3.61 / kg
Save £26.51
Soudal Floor Covering Adhesive 1kg tub, water-based solvent-free adhesive for bonding carpets, vinyl and linoleum flooring.
Soudal Floor Covering Adhesive
Sale price£132.52 Regular price£159.03
£2.94 / kg
Save £10.70
Soudal Fix ALL Turbo White 290ml hybrid polymer adhesive for fast heavy‑duty bonding on wet and dry surfaces
Soudal Fix All Turbo 12 x 290ml
Sale price£98.40 Regular price£109.10
£28.28 / l
Choose options
Save £15.12
High temperature silicone sealant is applied to engine components to create a heat resistant seal
Soudal Gasketseal 300ml (Box of 12) Red
Sale price£75.60 Regular price£90.72
£21.00 / l
Leister Triac ST Heat Gun 120V -240V Clever Shield Leister Triac ST, Tools
Clever Shield Leister Triac ST Heat Gun 120V -240V
Sale price£599.82
£599.82 / item
Choose options
Penny Roller Clever Shield Penny Roller, ToolsPenny Roller Clever Shield Penny Roller, Tools
Clever Shield Penny Roller
Sale price£18.00
£18.00 / item
Harris Roller Set Clever Shield Harris Roller Set, Tools
Clever Shield Harris Roller Set
Sale price£4.15
£4.15 / item
Steinel HG2620E Heat Gun 110V240V Clever Shield Heat Gun 110V-240V, Steinel HG2620E, ToolsSteinel HG2620E Heat Gun 110V240V Clever Shield Heat Gun 110V-240V, Steinel HG2620E, Tools
Clever Shield Steinel HG2620E Heat Gun 110V-240V
Sale price£490.00
£490.00 / item
Choose options
Steinel HG2420E Heat Gun 110V 240V Clever Shield Heat Gun 110V - 240V, Steinel HG2420E, Tools
Clever Shield Steinel HG2420E Heat Gun 110V - 240V
Sale price£256.50
£256.50 / item
Choose options
Steinel HG2320E Heat Gun 240V 2300W Clever Shield Heat Gun 240V, Steinel HG2320E, Tools
Clever Shield Steinel HG2320E Heat Gun 240V
Sale price£168.50
£168.50 / item
Steinel HG2220E Heat Gun 240V Clever Shield Heat Gun 240V, Steinel HG2220E, Tools
Clever Shield Steinel HG2220E Heat Gun 240V
Sale price£197.76
£197.76 / item
Steinel Heat Gun Tool Kit for Resitrix Clever Shield - Asset Protection EPDM, resitrix, RESITRIX® SK
Clever Shield Steinel Heat Gun Tool Kit for Resitrix
Sale price£582.00
£582.00 / item
Choose options
Skyguard Membrane Scissors ClassicBond classicbond, dpc, dpm membrane, EPDM, EPDM Adhesive
ClassicBond Skyguard Membrane Scissors
Sale priceFrom £3.78
£3.78 / item
Choose options
Save £24.95
Mapetex Sel Waterproofing Reinforcement Fabric Online Construction Fabric, Mapetex SEL, Membrane, Membrane Fixings,Mapetex Sel Waterproofing Reinforcement Fabric Online Construction Fabric, Mapetex SEL, Membrane, Membrane Fixings,
Mapei Mapetex Sel 25m²
Sale price£166.30 Regular price£191.25
£6.65 / m
Save £2.40
10m flashing tape, aluminium flashing tape, aqua build, butyl tape, caravan repair tape10m flashing tape, aluminium flashing tape, aqua build, butyl tape, caravan repair tape
Masta Build Aqua Build Butyl Flashing Tape 10m - Aluminium Self-Adhesive
Sale price£23.99 Regular price£26.39
£2.40 / m
Save £27.93
"MAPEFIX PE SF styrene-free polyester resin fastener for heavy load applications, with rapid curing and high load-bearing capacity for various substrates."Mapefix PE SF 300ml Mapefix PE SF styrene-free polyester resin, fast-curing heavy-duty fastener with high load capacity
Mapei Mapefix PE SF 300ml
Sale price£186.20 Regular price£214.13
£620.67 / l
Save £45.29
Mapegrout T40 Concrete Repair Mortar for Professionals balcony repair, cement repair, cementitious pallet rate,
Mapei Mapegrout T40 10 x 25kg
Sale price£301.95 Regular price£347.24
£12.08 / kg
Save £21.84
Thor Helical Remedial Epoxy Resin 400ml Helical Epoxy Resin, gap filler, gap filling, gap sealant, Grouts and Resins
Clever Shield Thor Helical Remedial Polyester Resin
Sale price£8.99 Regular price£30.83
£22.48 / l
Save £5.93
Soudal Soudatherm Roof 330 Gun Back Pack insulation Soudal Adhesive, Insulation, insulation adhesive, insulation foam,
Soudal Soudatherm Roof 330 Gun Back Pack
Sale price£112.47 Regular price£118.40
£10.81 / kg
Save £3.96
Soudal Soudafoam Window & Gun Grade Combi-Box Soudal gap filler, gap filling, gap sealant, gap-filller, SoudalSoudal Soudafoam Window & Gun Grade Combi-Box Soudal gap filler, gap filling, gap sealant, gap-filller, Soudal
Soudal Soudafoam Window & Door Gun Grade Combi-Box Applicator Pack
Sale price£84.34 Regular price£88.30
£84.34 / item
Save £4.92
Soudal Stay Fresh Neutral Soudal Soudal Soudal Anti mould, Damp Proofing, Soudal
Soudal Stay Fresh Neutral
Sale price£70.18 Regular price£75.10
£20.17 / l
Choose options
Save £3.18
Soudal Soudatight Geotextile soudagum Soudal soudal roof, Soudal External Type A Waterproofing, soudagum, Soudal,
Soudal Soudatight Geotextile
Sale price£78.52 Regular price£81.70
£13.09 / item
Save £3.36
Soudal Soudafoam Window & Genius Gun Max Soudal Soudal Soudal Adhesive, gap filler, gap filling, gap sealant,
Soudal Soudafoam Window & Door Genius Gun Max
Sale price£64.94 Regular price£68.30
£108.23 / l
Save £2.10
Soudal Swipex Hand Cleaner Adhesives Sealants Soudal Soudal Adhesive, Adhesives, Sealants, Soudal
Soudal Swipex Hand Cleaner
Sale price£67.20 Regular price£69.30
£67.20 / l
Save £1.95
Soudal Swipex Wipes Adhesives Sealants Soudal Adhesives • Soudal Adhesives, Sealants, Soudal
Soudal Swipex Wipes
Sale priceFrom £19.35 Regular price£21.30
£1.61 / item
Choose options
Save £6.10
Soudal Trade PU Construction Adh construction_adhesives, Soudal construction_adhesives, Soudal
Soudal Trade PU Construction Adh
Sale price£63.00 Regular price£69.10
£217.24 / l

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer