External Membranes and Drainage

96 products

Showing 73 - 96 of 96 products

Showing 73 - 96 of 96 products
View
Save £107.77
Sika Primer 600 12.5 KG for S - Vap VCL balcony Sika balcony waterproof coating, building material suppliers, BuildingSika Primer 600 12.5 KG for S - Vap VCL balcony Sika balcony waterproof coating, building material suppliers, Building
Sika Sika Primer 600 12.5 KG
Sale price£179.99 Regular price£287.76
£14.40 / kg
Save £214.91
Sika S-Vap 5000E SA Vapor Control Layer Sika Coating Ancillaries, Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat RoofSika S-Vap 5000E SA Vapor Control Layer Sika Coating Ancillaries, Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof
Sika Sika S-Vap 5000E SA - Self-Adhesive Vapour Control Layer 30m x 1.08m
Sale price£398.99 Regular price£613.90
£12.31 / m2
Sikadur Combiflex CF Adhesive Normal 2-part epoxy adhesive for waterproofing systems
Sika Sikadur-Combiflex® CF Adhesive Normal 6kg
Sale price£222.00
£37.00 / kg
Save £225.13
sikaplan 1650 gas barrier membrane roll reinforced damp proof membrane
Sika SIKAPLAN 1650 DPM Gas Barrier 2m x 50m
Sale price£1,069.99 Regular price£1,295.12
£10.70 / m2
Save £49.01
This embossed FPO (Flexible Polyolefin) sheet membrane is designed for pre-applied, fully bonded waterproofing of reinforced concrete structures. At 0.8 mm thickness, SikaProof A-08 creates a continuous barrier that bonds directly to cast concrete, preventing water migration and ensuring long-term protection.
Sika SikaProof 08 Mmebrane 2 x 25m2
Sale price£829.99 Regular price£879.00
£16.77 / m2
Save £137.70
SikaProof A+ membrane installed on formwork before concrete pour fully bonded waterproofing system
Sika SikaProof A+ 08 Membrane
Sale priceFrom £918.00 Regular price£1,055.70
£33.33 / m2
Choose options
Save £20.83
StrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA StrataShield, StrataShield SA, vapour control layer, VCL, vclStrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA StrataShield, StrataShield SA, vapour control layer, VCL, vcl
StrataShield SA Strata SA ALU VB & VB950 - Pallet Rates
Sale priceFrom £99.16 Regular price£119.99
£6.77 / m2
Choose options
Save £12.69
StrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA Self Adhesive Vapour Control-Underlay Carrier Membrane,StrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA Self Adhesive Vapour Control-Underlay Carrier Membrane,
StrataShield SA Strata SA BIT VB - Pallet Rates
Sale priceFrom £87.30 Regular price£99.99
£5.82 / m2
Choose options
Save £7.31
StrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA StrataShield, StrataShield SA, vapour control layer, VCL, vclStrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA StrataShield, StrataShield SA, vapour control layer, VCL, vcl
StrataShield SA StrataShield SA ALU VB & VB 950 - Vapour Barrier
Sale priceFrom £16.99 Regular price£24.30
£22.65 / l
Choose options
Save £10.00
StrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA Self Adhesive Vapour Control-Underlay Carrier Membrane,StrataShield SA ALU Vapour Control Layer StrataShield SA Self Adhesive Vapour Control-Underlay Carrier Membrane,
StrataShield SA StrataShield SA BIT VB - Self-Adhesive Vapour Control & Underlay
Sale priceFrom £89.99 Regular price£99.99
£6.00 / m2
Choose options
Save £149.34
Visqueen gas barrier membrane roll blue and silver polyethylene radon and methane protectionVisqueen gas barrier membrane roll blue and silver polyethylene radon and methane protection
Visqueen Visqueen Gas Barrier 2m x 50m
Sale price£496.66 Regular price£646.00
£4.97 / m2
Save £73.95
Visqueen NF-400 gas membrane for ground gas protectionVisqueen NF-400 gas membrane for ground gas protection
Visqueen Visqueen Gas Barrier NF-400
Sale price£492.99 Regular price£566.94
£4.93 / m2
Save £55.65
Stainless steel gas vent terminalStainless steel gas vent terminal
Visqueen Visqueen Gas Vent Bollard
Sale priceFrom £370.99 Regular price£426.64
£7.42 / m2
Choose options
Save £29.61
Visqueen Liquid Gas Membrane Gas Proofing Visqueen Basement Membrane, Construction Membrane, Damp Proofing, Damp
Visqueen Visqueen Liquid Gas Membrane 12.5L
Sale price£259.99 Regular price£289.60
£20.80 / l
Save £13.61
Visqueen Self Adhesive Membrane Post-Applied Self-Adhesive Visqueen Adhesives, Basement Membrane, ConstructionVisqueen Self Adhesive Membrane Post-Applied Self-Adhesive Visqueen Adhesives, Basement Membrane, Construction
Visqueen Visqueen Self Adhesive Membrane and Primer
Sale priceFrom £75.99 Regular price£89.60
£12.00 / m2
Choose options
Save £18.60
Visqueen Urban Drainage Geomembrane stormwater attenuation membrane
Visqueen Visqueen Urban Drainage Geomembrane
Sale price£123.99 Regular price£142.59
Save £37.19
Waterguard Flexi Jetting Eye Waterproof Coating Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Contruction, Basement
Wykamol Waterguard Flexi Jetting Eye
Sale price£28.73 Regular price£65.92
£28.73 / item
Save £40.34
Wykamol LGM Liquid Gas Membrane Supplier Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building materialWykamol LGM Liquid Gas Membrane Supplier Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building material
Wykamol Wykamol - LGM Liquid Gas Membrane 15kg
Sale price£118.99 Regular price£159.33
£7.93 / kg
Save £9.11
The Wykamol Gas Tape is a high-performance synthetic rubber-based sealing tape, designed for use in waterproofing, gas proofing, and membrane installation applications.
Wykamol Wykamol Gas Tape
Sale price£49.99 Regular price£59.10
£1.25 / m
Save £13.70
Wykamol GR Foil Waterproofing Membrane Supplier Wykamol External Type A Waterproofing, gas, Gas Barrier, gas barrierWykamol GR Foil Waterproofing Membrane Supplier Wykamol External Type A Waterproofing, gas, Gas Barrier, gas barrier
Wykamol Wykamol GR Foil
Sale priceFrom £48.60 Regular price£62.30
£0.97 / m
Choose options
Save £86.35
Wykamol Waterguard starter kit with channels, corners, connectors, outlet and jetting eyes. Expandable Type C drainage system for basements.Buy Wykamol Waterguard Drainage Channel Online Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building
Wykamol Wykamol Waterguard Drainage Channel Starter Kit
Sale price£197.83 Regular price£284.18
£197.83 / item
Save £1.25
Waterguard Drainage Channel Stop End Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building material
Wykamol Wykamol Waterguard Drainage Channel Stop End
Sale price£6.10 Regular price£7.35
£6.10 / item
Save £8.49
Waterguard Extended Jetting Eye with 50mm Outlet Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building
Wykamol Wykamol Waterguard Extended Jetting Eye (With 50mm Waste Outlet)
Sale price£13.50 Regular price£21.99
£13.50 / item
Save £5.90
Buy Waterguard T-Piece for Drainage Channel Wykamol Basement Contruction, building material suppliers, BuildingBuy Waterguard T-Piece for Drainage Channel Wykamol Basement Contruction, building material suppliers, Building
Wykamol Wykamol Waterguard T Piece
Sale price£14.49 Regular price£20.39
£14.49 / item

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer