All products

1270 products

Showing 541 - 576 of 1270 products

Showing 541 - 576 of 1270 products
View
Save £28.69
Mapei MapeWrap 12 – two-component structural epoxy putty adhesive for warm climates, used with Carboplate, MapeWrap fabrics, and Maperod C laminates.Mapei MapeWrap 12 – two-component structural epoxy putty adhesive for warm climates, used with Carboplate, MapeWrap fabrics, and Maperod C laminates.
Mapei MapeWrap 12 6kg
Sale price£191.28 Regular price£219.97
£31.88 / kg
Save £28.69
Mapei MapeWrap 21 – low-viscosity, 100%-solids epoxy resin for encapsulating carbon and glass fibre MapeWrap fabrics in structural reinforcement.
Mapei MapeWrap 21 2 x 5kg
Sale price£191.28 Regular price£219.97
£38.26 / kg
Save £33.55
Mapei MapeWrap 31 – medium-viscosity, two-component epoxy resin for dry system impregnation of MapeWrap fabrics on concrete reinforcement projects.”
Mapei MapeWrap 31 – medium-viscosity, two-component epoxy resin for dry system impregnation of MapeWrap fabrics on concrete reinforcement projectsMapei MapeWrap 31 – medium-viscosity, two-component epoxy resin for dry system impregnation of MapeWrap fabrics on concrete reinforcement projects
Mapei MapeWrap 31 5kg
Sale price£223.68 Regular price£257.23
£44.74 / kg
Save £46.87
Unidirectional carbon fibre cord roll for anchorage and structural reinforcement
Mapei MapeWrap C Fiocco 6mm x 10m
Sale price£312.48 Regular price£359.35
£52.08 / m
Save £25.90
Mapei MapeWrap C UNI-AX – uni-directional carbon fibre fabric rolls for concrete repair, reinforcement, and seismic strengthening applications
Mapei MapeWrap C UNI-AX 50m
Sale price£172.66 Regular price£198.56
£3.45 / m
Save £46.87
Polyurethane adhesive gel for impregnating MapeWrap EQ Net in structural reinforcement
Mapei MapeWrap EQ Adhesive 6mm x 10m
Sale price£312.48 Regular price£359.35
£52.08 / m
Save £27.18
Mapei Mapewrap Primer 1 – two-component solvent-free epoxy primer for preparing concrete surfaces before reinforcement with Mapewrap fabricsMapeWrap Primer 1 4 x 2kg MapeWrap Primer 1 2K epoxy primer, prepares concrete for Mapewrap reinforcement with high
Mapei MapeWrap Primer 1 4 x 2kg
Sale price£181.20 Regular price£208.38
£90.60 / kg
Save £4.96
MCS3 Fungicidal Additive for Mould Prevention Wykamol Anti-Condensation, Damp Proofing, MCS3 Fungicidal and Anti MouldMCS3 Fungicidal Additive for Mould Prevention Wykamol Anti-Condensation, Damp Proofing, MCS3 Fungicidal and Anti Mould
Clever Shield MCS3 Fungicidal Additive
Sale price£7.99 Regular price£12.95
£79.90 / l
Save £0.47
Membrane Scissors Clever Shield Membrane Scissors, Tools
Clever Shield Membrane Scissors
Sale price£3.15 Regular price£3.62
£3.15 / item
Save £1.46
Metal Bond Rapid 5 Minute Epoxy Adhesive Sylmasta Adhesive, Epoxy Adhesive, Metal Bond Rapid 5 Minute, Sylmasta MetalMetal Bond Rapid 5 Minute Epoxy Adhesive Sylmasta Adhesive, Epoxy Adhesive, Metal Bond Rapid 5 Minute, Sylmasta Metal
Sylmasta Metal Bond Rapid 5 Minute Epoxy Adhesive
Sale priceFrom £9.78 Regular price£11.24
£391.20 / l
Choose options
Save £0.90
Metal Edge Trim (Black Plastisol) for Roofs Clever Shield Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck, Roof Coating
Clever Shield Metal Edge Trim (Black Plastisol)
Sale priceFrom £12.06 Regular price£12.96
£6.03 / m
Choose options
Save £0.62
Metal Wall Flashing Trim Sale ClassicBond classicbond, dpc, dpm membrane, Drip Trims, EPDM
ClassicBond Metal Wall Flashing Trim 2m
Sale price£8.99 Regular price£9.61
£4.50 / m
Choose options
Save £1.16
Microtech Pressure Injection Fluid 2L for Damp Mapei Damp Proofing, Damp Proofing Product, Microtech PIF. Chemical Damp
Wykamol Microtech Pressure Injection Fluid 2L
Sale price£36.99 Regular price£38.15
£18.50 / l
Save £4.60
Mini float switch (40 Series horizontal 10 m Edincare Basement Drainage, Basement Sump, High level alarm, SumpFlush,Mini float switch (40 Series horizontal 10 m Edincare Basement Drainage, Basement Sump, High level alarm, SumpFlush,
Edincare Mini float switch (40 Series, horizontal, 10 m cable)
Sale price£50.60 Regular price£55.20
£50.60 / item
Soudal Mitre Kit Adhesives Adhesives Soudal Adhesive, Adhesives, Soudal
Soudal Mitre Kit
Sale price£43.60
£43.60 / item
Save £4.51
Mixers Stirrers Buckets and Mixing Stands Clever Shield Buckets, Damp Proofing Tools, Hydrocoat, Hydrotank, MixersMixers Stirrers Buckets and Mixing Stands Clever Shield Buckets, Damp Proofing Tools, Hydrocoat, Hydrotank, Mixers
Clever Shield Mixing Tools
Sale priceFrom £10.48 Regular price£14.99
£642.72 / item
Choose options
Save £25.69
Soudal MS-20 PLUS PARQUET ADHESIVE flooring-range MS-20 Soudal Adhesive, Floor Coating, flooring-range, MS Polymer,
Soudal MS-20 PLUS PARQUET ADHESIVE
Sale priceFrom £120.18 Regular price£145.87
£13.75 / kg
Choose options
Soudal MS-25P PARQUET ADHESIVE flooring-range Soudal Adhesive, Adhesives, bonding adhesive, construction_adhesives,
Soudal MS-25P PARQUET ADHESIVE
Sale price£148.36
£247.27 / l
Save £3.51
Natcem 35 fast setting waterproof repair mortar product bag
Clever Shield NATCEM 35 Fast Setting Waterproof Repair Mortar 25kg
Sale price£49.49 Regular price£53.00
£1.98 / kg
Save £9.62
Soudal Natural Stone Silicone Tr. UK Trade Range Trade Range Soudal all weather sealant, cementitious joint sealer,
Soudal Natural Stone Silicone Tr. UK
Sale price£95.98 Regular price£105.60
£330.97 / l
Choose options
Save £20.32
NewSeal 409 Rootbarrier - Effective HDPE Root Barrier for Roofs & Planters Waterproofing Damp Proof Membrane, ExternalNewSeal 409 Rootbarrier - Effective HDPE Root Barrier for Roofs & Planters Waterproofing Damp Proof Membrane, External
Newton Waterproofing NewSeal 409 Rootbarrier
Sale price£466.58 Regular price£486.90
£7.78 / m2
Save £131.71
NewSeal 420 DeckDrain - Superior Water-Retention Membrane for Roofs Waterproofing Type C, Deck Drainage System,NewSeal 420 DeckDrain - Superior Water-Retention Membrane for Roofs Waterproofing Type C, Deck Drainage System,
Newton Waterproofing NewSeal 420 DeckDrain 46m2
Sale price£614.08 Regular price£745.79
£13.35 / m2
Save £89.01
408 Deckdrain - 8mm Drainage Membrane for Decks & Roofs Waterproofing Type C, Deck Drainage System, Drainage, drainage408 Deckdrain - 8mm Drainage Membrane for Decks & Roofs Waterproofing Type C, Deck Drainage System, Drainage, drainage
Newton Waterproofing Newton 408 Deckdrain
Sale price£359.99 Regular price£449.00
£9.00 / m2
Save £55.39
40m² Damp Proofing Membrane Pack Waterproofing Type C, Damp, Damp Proof Coating, Damp Proof Membrane, Damp Proofing
Newton Waterproofing Newton 40m m2 Large Unmeshed Damp Proofing Membrane Pack
Sale price£343.61 Regular price£399.00
£8.59 / m
Save £56.60
508 Eco Floor Membrane Waterproofing 508 membrane, Basement Membrane, Cavity Drain Membrane, Type C, Construction508 Eco Floor Membrane Waterproofing 508 membrane, Basement Membrane, Cavity Drain Membrane, Type C, Construction
Newton Waterproofing Newton 508 Eco Floor Membrane
Sale price£264.70 Regular price£321.30
£5.29 / m2
Save £30.71
601 Slimline Flooring Membrane Waterproofing Basement Membrane, Type C, Construction Membrane, floor membrane, Flooring601 Slimline Flooring Membrane Waterproofing Basement Membrane, Type C, Construction Membrane, floor membrane, Flooring
Newton Waterproofing Newton 601 Slimline Flooring Membrane
Sale price£219.28 Regular price£249.99
£5.32 / m2
Save £1.54
800 Finishing Profile for Damp Proof Membranes Waterproofing 803 plaster stop, 805 plaster stop, 800 Finishing Profile
Newton Waterproofing Newton 800 Finishing Profile
Sale price£10.29 Regular price£11.83
£5.15 / m
Save £2.53
801 Mastic - Seal Newtonite Plugs to Membranes Prevent Bridging Waterproofing A18, Type C, Damp Proofing, Damp Proofing
Newton Waterproofing Newton 801 Mastic
Sale price£7.03 Regular price£9.56
£22.68 / l
Save £31.28
803 Membrane Kit Small 10m2 Waterproofing Type C, Damp, Damp Proof Coating, Damp Proof Membrane, Damp Proofing
Newton Waterproofing Newton 803 Meshed Membrane Kit Small x 10m2
Sale price£191.72 Regular price£223.00
£19.17 / m2
Save £28.90
803 Meshed Membrane Pack with Tarmac Whitewall Plaster Waterproofing Type C, Damp, Damp Proof Coating, Damp Proof
Save £92.42
803 Non-Mesh Large Kit 40m2 - Damp Proofing Pack for Impermeable Surfaces Waterproofing Cavity Drain Membrane, Type C,
Newton Waterproofing Newton 803 Non-Mesh Large Kit 40m2
Sale price£527.58 Regular price£620.00
£13.19 / m2
Save £19.99
Newtonite Lath Membrane Damp Proofing Pack 40m2 Waterproofing Type C, Damp, Damp Proof Coating, Damp Proof Membrane,
Newton Waterproofing Newton 805 Meshed Membrane Pack KIt (20m2)
Sale price£337.00 Regular price£356.99
£16.85 / m2
Save £52.50
Newtonite Lath Membrane Damp Proofing Pack 40m2 Waterproofing Type C, Damp, Damp Proof Coating, Damp Proof Membrane,
Newton Waterproofing Newton 805 Meshed Membrane Pack Small 7.5m2
Sale price£168.50 Regular price£221.00
£22.47 / m2
Save £3.11
Double Back-Box Liner - Waterproof Electrical Pattress Box Lining | Size 200x134x35mm Waterproofing BX2, Type C,
Newton Waterproofing Newton Back-Box Liner Double (BX2)
Sale price£16.88 Regular price£19.99
£16.88 / item
Save £2.53
Back-Box Liner Waterproofing BX1, Type C, electrical pattress boxes, Membrane, Membrane Fixings
Newton Waterproofing Newton Back-Box Liner Single (BX1)
Sale price£16.88 Regular price£19.41
£16.88 / item
Save £1.58
BaseDrain Drainage System for Basement Waterproofing Basedrain, Basedrain Jointing Tape, Basement Drainage, CavityBaseDrain Drainage System for Basement Waterproofing Basedrain, Basedrain Jointing Tape, Basement Drainage, Cavity
Newton Waterproofing Newton BaseDrain Drainage
Sale priceFrom £4.11 Regular price£5.69
£14.23 / m
Choose options

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer