All products

1270 products

Showing 505 - 540 of 1270 products

Showing 505 - 540 of 1270 products
View
Save £56.21
MAPELASTIC ZERO Waterproof Mortar 32kg Kit Balcony and Car Park Waterproofing, balcony coating, balcony waterproofMAPELASTIC ZERO Waterproof Mortar 32kg Kit Balcony and Car Park Waterproofing, balcony coating, balcony waterproof
Mapei MAPELASTIC ZERO Flexible Cementitious Waterproofing 2 x 32kg
Sale price£299.99 Regular price£356.20
£4.69 / kg
Save £46.78
Mapei Mapelux Lucida 10kg container – high-strength metallic floor wax for protecting and polishing Ultratop and Mapefloor system floors.Mapelux Lucida 10kg Mapelux Lucida high-gloss metallic wax, protects Mapefloor & Ultratop floors enhances shine &
Mapei Mapelux Lucida 10kg
Sale price£311.84 Regular price£358.62
£31.18 / kg
Save £47.08
Container of Mapei Mapelux Opaca – a high-strength, matt metallic wax used with the Mapefloor system and Ultratop floors for durable surface protection.Mapelux Opaca 10kg Mapelux Opaca matt metallic wax, protects Mapefloor & Ultratop floors under heavy use & simplifies
Mapei Mapelux Opaca 10kg
Sale price£313.84 Regular price£360.92
£31.38 / kg
Save £13.21
Mapei Mapemortar HB R3 25 kg high-build structural concrete repair mortar in grey bag, for vertical, overhead, and horizontal concrete restoration.Mapei Mapemortar HB R3 25 kg high-build structural concrete repair mortar in grey bag, for vertical, overhead, and horizontal concrete restoration.
Mapei Mapemortar HB R3 Repair Mortar
Sale priceFrom £140.79 Regular price£154.00
£46.93 / 25kg
Choose options
balcony repair, CO2offset, Concrete Repair, Mortar, Structural Repairs
Save £35.78
Mapenet 150 Fibreglass Mesh for Waterproofing Systems anti fracture mesh, balcony waterproofing, cementitious
Mapei Mapenet 150 - Fibreglass Mesh 1m x 50m
Sale price£178.94 Regular price£214.72
£3.58 / m2
Save £63.60
MAPEPLAN T M FPO Membrane Flat Roof Waterproofing Mapei BBA certified, commercial roofing, exposed waterproofing, flat
Mapei MAPEPLAN T M 20m x 1.05m
Sale price£318.00 Regular price£381.60
£318.00 / item
Save £302.10
MAPEPLAN T M Pallet Rates Roofing Membrane for Pros Mapei BBA certified, commercial roofing, flat roof extension, flat
Mapei MAPEPLAN T M - Pallet Rates
Sale priceFrom £1,510.50 Regular price£1,812.60
£302.10 / 21g
Choose options
Save £161.03
Roll of MAPEPLAN TU S 20 orange PVC-P membrane with geotextile backing, ready for waterproofing installationMAPEPLAN TU S 20 waterproofing membrane installed in a construction trench for underground infrastructure protection
Mapei MAPEPLAN TU S 20 Waterproofing Membrane
Sale priceFrom £805.17 Regular price£966.20
£20.13 / m2
Choose options
Geotextile Underlay Fleece for EPDM Membranes Clever Shield - Asset Protection balcony accessories, Type C, Coating
Clever Shield MAPEPLAN TU S 20m
Sale price£799.99
£799.99 / m2
Save £764.91
Roll of MAPEPLAN TU S 20 orange PVC-P membrane with geotextile backing, ready for waterproofing installationMAPEPLAN TU S 20 waterproofing membrane installed in a construction trench for underground infrastructure protection
Mapei MAPEPLAN® TU S 20 Pallet Rates
Sale priceFrom £3,824.56 Regular price£4,589.47
£19.12 / m2
Choose options
Save £86.33
MAPEPROOF FBT Waterproofing Membrane Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei MAPEPROOF FBT Fully-Bonded FPO Waterproofing Membrane 1 x 20m
Sale price£166.66 Regular price£252.99
£8.33 / m
Save £22.98
Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, epoxy primer, Flat Roof, Flat Roof Coating
Mapei MAPEPROOF SA PRIMER 10kg
Sale price£199.99 Regular price£222.97
£20.00 / kg
Save £19.35
MAPEPROOF SWELL Hydro Expansive Sealant Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium DeckMAPEPROOF SWELL Hydro Expansive Sealant Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei MAPEPROOF SWELL Hydro Expansive Sealant
Sale priceFrom £64.50 Regular price£83.85
£0.20 / ml
Choose options
Save £88.90
MAPEROD C – Pultruded carbon fibre rebars impregnated with epoxy resin for the structural strengthening of concrete, masonry, and wood
Mapei Maperod C 10m x 2m
Sale price£592.65 Regular price£681.55
£29.63 / m2
Save £37.02
"MAPESCREED 704 acrylic-based plasticising and water-reducing admixture for cementitious screeds, improving workability, reducing shrinkage, and enhancing strength."Mapescreed 704 10kg Mapescreed 704 acrylic admixture, improves screed workability strength & reduces shrinkage.
Mapei Mapescreed 704 10kg
Sale price£246.78 Regular price£283.80
£24.68 / kg
Save £30.65
"MAPESIL 300°C acetic silicone sealant for high temperatures, black sealant for ovens, chimneys, flues, and heating systems, resistant up to 300°C."
Mapei Mapesil 300°C (300ml Cartridge)
Sale price£204.32 Regular price£234.97
£681.07 / l
Save £36.02
MAPESIL AC ECO silicone sealant tube in a modern glass shower, highlighting eco-friendly and mould-resistant properties for bathroom applicationsMAPESIL AC ECO silicone sealant tube in silver grey color, featuring eco-friendly, solvent-free, and mould-resistant product labeling
Mapei Mapesil AC ECO Mould-Resistant Sealant 310ml x 12
Sale price£240.14 Regular price£276.16
£774.65 / l
Save £27.71
Mapesil AC Silicone Sealant for Roofing and Construction Acetic Silicone, BioBlock Technology, Glass Tile Sealant,Mapesil AC Silicone Sealant for Roofing and Construction Acetic Silicone, BioBlock Technology, Glass Tile Sealant,
Mapei Mapesil AC Mould-Resistant Silicone Sealant 310ml x 12
Sale price£184.72 Regular price£212.43
£595.87 / l
Save £36.00
"MAPESIL BM neutral silicone sealant for metalwork, accommodating up to 25% movement, EC1 Plus low emission certified, available in multiple colours."
Mapei Mapesil BM 310ml x 12
Sale price£240.02 Regular price£276.02
£774.26 / l
Save £48.55
Mapesil LM 130 Jasmine neutral silicone sealant cartridge, 310ml – non-staining, mould-resistant for natural stone, marble, granite, and facades.Mapesil LM 310ml x 12 Mapesil LM neutral silicone sealant, mould-resistant non-staining & solvent-free for natural
Mapei Mapesil LM 310ml x 12
Sale price£162.97 Regular price£211.52
£525.71 / l
Save £35.92
"MAPESIL Z PLUS mould-resistant acetic silicone sealant for sanitary fittings, ideal for bathrooms and kitchens, flexible up to 20% movement, EC1 Plus certified."
Mapei Mapesil Z Plus 12 x 280ml
Sale price£239.49 Regular price£275.41
£855.32 / l
Save £118.57
MAPESILENT ROLL Soundproof Roof Paint Mapei acoustic insulation, building acoustics, floating screed, floorMAPESILENT ROLL Soundproof Roof Paint Mapei acoustic insulation, building acoustics, floating screed, floor
Mapei MAPESILENT ROLL High-performance soundproofing system 10m
Sale price£134.42 Regular price£252.99
£13.44 / m
MAPESILENT TAPE Soundproofing Sealant Tape Mapei acoustic insulation, acoustic sealing tape, adhesive sealing tape,
Mapei MAPESILENT TAPE 200m Roll
Sale price£370.94
£7.42 / m
MAPESONIC CR Soundproof Flooring Mapei acoustic insulation, acoustic mat, flooring underlay, footstep noise reduction,
Save £16.86
Mapetex FG Glass Fibre Mat for Purtop Easy Tecnopol Car Park Deck, Car Park Decks, epoxy primer, Flat Roof, Flat Roof
Mapei Mapetex FG - Glass Fibre Reinforcement Mat for Purtop Easy 1 x 50m
Sale price£199.80 Regular price£216.66
£199.80 / m
Save £24.95
Mapetex Sel Waterproofing Reinforcement Fabric Online Construction Fabric, Mapetex SEL, Membrane, Membrane Fixings,Mapetex Sel Waterproofing Reinforcement Fabric Online Construction Fabric, Mapetex SEL, Membrane, Membrane Fixings,
Mapei Mapetex Sel 25m²
Sale price£166.30 Regular price£191.25
£6.65 / m
Save £1.13
Mapethene Primer Solvent-Free Bitumen Primer Mapei Bitumen Membrane, Bitumen Primer, Building Materials, Construction
Mapei Mapethene Primer 10kg
Sale price£69.99 Regular price£71.12
£7.00 / kg
Save £27.26
MAPETHERM AR1 GG large-grain cementitious mortar 25kg bag for bonding and levelling insulation panelsMapetherm AR1 GG Cementitious Mortar 4 x 25kg Mapetherm AR1 GG large-grain mortar, ETA certified bonding & levelling
Mapei Mapetherm AR1 GG Cementitious Mortar 4 x 25kg
Sale price£181.75 Regular price£209.01
£7.27 / kg
Save £27.43
MAPETHERM AR2 GG cementitious mortar 25kg bag for bonding and smoothing insulation panels
Mapei Mapetherm AR2 GG Cementitious Mortar 4 x 25kg
Sale price£182.88 Regular price£210.31
£7.32 / kg
Save £36.24
algae protection, Anti mould, basement wall insulation mortar, cement-free base coat, ColorMap tinting systemalgae protection, Anti mould, basement wall insulation mortar, cement-free base coat, ColorMap tinting system
Mapei Mapetherm Flex RP 20kg
Sale price£241.62 Regular price£277.86
£12.08 / kg
Save £34.34
Close-up of MAPETHERM NET, an alkali-resistant glass fibre mesh used for reinforced skimming layers in façade repairs and thermal insulation systems.
Mapei Mapetherm NET 50m x 1m
Sale price£228.92 Regular price£263.26
£4.58 / m2
Save £28.89
Mapetherm Profil Mesh for ETICS Aluminium Angle Iron 2.5m angle iron, alkali resistant mesh, aluminium angle iron,
Mapei Mapetherm Profil Mesh 2.5m
Sale price£260.06 Regular price£288.95
£6.24 / 3m
Save £36.79
Mapetherm XPS extruded polystyrene insulation panels in various thicknesses – light blue thermal boards for external wall insulation
Mapei Mapetherm XPS – Polystyrene Insulating Panels for Thermal Systems
Sale price£245.28 Regular price£282.07
£12.26 / m
Save £28.83
25kg bag of MAPEWALL GPR render for levelling and finishing masonry surfaces
Mapei Mapewall GPR 9 x 25kg
Sale price£192.22 Regular price£221.05
£0.85 / kg
Save £41.97
MapeWall GPR Zero general purpose CO₂-offset render for internal and external masonry. Ideal for levelling, dubbing out and finishing up to 40 mm.
Mapei MapeWall GPR Zero (10 x 25kg Bags)
Sale price£209.85 Regular price£251.82
£0.84 / kg

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer