All products

1270 products

Showing 469 - 504 of 1270 products

Showing 469 - 504 of 1270 products
View
Save £80.97
Mapefloor I 302 SL epoxy flooring kit – 20 kg components A and BMapei Mapefloor I 302 SL 20KG Durable hygienic 2K epoxy floor coating, seamless finish for cleanrooms labs food &
Mapei Mapei Mapefloor I 302 SL 20KG
Sale price£404.85 Regular price£485.82
£20.24 / kg
Save £98.48
MAPEFLOOR I 320 SL CONCEPT 16.8 kg epoxy flooring kit showing Component A and B containers with product labelingClose-up of MAPEFLOOR I 320 SL CONCEPT being applied with a notched trowel on a concrete floor in an industrial setting
Mapei Mapei Mapefloor I 320 Self-Levelling Epoxy System
Sale price£492.42 Regular price£590.90
£492.42 / item
Save £38.89
Clever Shield - Asset Protection 5kg Drum, Decorative Aggregate Binder, epoxy resin floor coating, Floor Coating,Clever Shield - Asset Protection 5kg Drum, Decorative Aggregate Binder, epoxy resin floor coating, Floor Coating,
Mapei Mapei Mapefloor Transparent Polyurethane Binder 930
Sale price£194.44 Regular price£233.33
£194.44 / item
Save £141.00
anti-fracture membrane, balcony waterproofing, Basement Membrane, CDM Type C, Concrete Floor Coatinganti-fracture membrane, balcony waterproofing, Basement Membrane, CDM Type C, Concrete Floor Coating
Mapei Mapei Mapeguard UM35 Decoupling Membrane 1m x 30m (30m2)
Sale price£258.99 Regular price£399.99
Save £5.20
MAPEGUM WPS Waterproofing Membrane Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei Mapei Mapegum WPS
Sale priceFrom £32.49 Regular price£37.69
£6.50 / kg
Choose options
Save £101.40
Mapei 50m² Roll, Bathroom Waterproofing, Construction Membrane, Crack Prevention, Damp Proof Membrane
Mapei Mapei Mapelay 50m2
Sale price£775.99 Regular price£877.39
£775.99 / item
Save £24.00
Mapei Mapeproof 1K Turbo Surface Membrane 10Kg – fast-drying, solvent-free moisture barrier for screeds up to 97% RHMapei Mapeproof 1K Turbo 10KG Solvent-free 10kg PU moisture membrane, for screeds up to 97% RH. Fast-drying low-VOC &
Mapei Mapei Mapeproof 1K Turbo 10KG
Sale price£224.99 Regular price£248.99
£2.25 / kg
Save £35.00
Mapeproof ESM, a two-component, solvent-free epoxy resin moisture barrier designed for cement-based substrates with elevated residual moisture.
Mapei Mapei Mapeproof ESM Epoxy Damp Proof Membrane 8kg Kit
Sale price£179.98 Regular price£214.98
£45.00 / kg
Save £235.70
MAPEI MAPESTIK High Grab Tile Adhesive Mapei ceramic tile adhesive, high grab adhesive, indoor tile adhe, interior tile
Mapei MAPEI MAPESTIK High Grab Non-Slip Tile Adhesive 15kg
Sale price£17.29 Regular price£252.99
£1.15 / kg
Save £23.94
cementitious mortar, Concrete Repair, concrete repair mortar, Concrete Repair Systems, high-quality finishcementitious mortar, Concrete Repair, concrete repair mortar, Concrete Repair Systems, high-quality finish
Mapei Mapei Monofinish 5 x 22kg
Sale price£159.60 Regular price£183.54
£7.25 / kg
Save £27.63
Mapei Planicrete Latex Admixture for Durable Cement Mixes Bonding Slurry, Cement Additive, High Strength Scree, Mapei,Mapei Planicrete Latex Admixture for Durable Cement Mixes Bonding Slurry, Cement Additive, High Strength Scree, Mapei,
Mapei Mapei Planicrete High-Performance Latex Admixture 3 x 5kg
Sale price£184.20 Regular price£211.83
£36.84 / kg
Save £64.01
Planiseal 88 cement-based waterproofing coating for concrete and masonry surfaces by MAPEIPlaniseal 88 cement-based waterproofing coating for concrete and masonry surfaces by MAPEI
Mapei Mapei Planiseal 88 25kg x 5 Bags
Sale price£234.99 Regular price£299.00
£9.40 / kg
Save £29.78
PRIMER 3296 being applied with a roller on a dusty concrete wall to strengthen and reduce surface porosity before coatingMapei Primer 3296 Multi-Surface Consolidating Primer 5 x 5kg Multi-surface consolidating primer, strengthens dusty
Mapei Mapei Primer 3296 Multi-Surface Consolidating Primer 5 x 5kg
Sale price£198.55 Regular price£228.33
£39.71 / kg
MAPEI PRIMERSEAL M Polyurethane Roof Primer Mapei #SurfacePrimer #SealantAdhesion #PolyurethanePrimerMAPEI PRIMERSEAL M Polyurethane Roof Primer Mapei #SurfacePrimer #SealantAdhesion #PolyurethanePrimer
Save £198.99
Mapei Shower Waterproofing Kit Mapei bathroom sealing, brush on waterproofing, commercial waterproofing, domesticMapei Shower Waterproofing Kit Mapei bathroom sealing, brush on waterproofing, commercial waterproofing, domestic
Mapei Mapei Shower Waterproofing Kit
Sale price£54.00 Regular price£252.99
£54.00 / item
Save £9.59
Mapei Topcem Special Hydraulic Binder 20kg bag – fast-drying screed binder for bonded, unbonded, floating, and heated screeds, indoor and outdoor use
Mapei Mapei Topcem Hydraulic Binder
Sale priceFrom £95.88 Regular price£105.47
£23.97 / 20kg
Choose options
Save £26.99
Mapei Ultimate Leveller 1210 20kg Mapei 1-10mm Levelling, Concrete Floor Compound, Floor Renovation, Floor Repair,
Mapei Mapei Ultimate Leveller 1210 20Kg
Sale price£179.95 Regular price£206.94
£9.00 / kg
Save £20.24
Mapei Ultimate Showerproof Tile Adhesive 15kg Mapei 300x300mm tile adhesive, bathroom tile adhesive, ceramic tileMapei Ultimate Showerproof Tile Adhesive 15kg Mapei 300x300mm tile adhesive, bathroom tile adhesive, ceramic tile
Mapei Mapei Ultimate Showerproof Wall Tile Adhesive 15kg
Sale price£134.95 Regular price£155.19
£9.00 / kg
Save £34.45
Mapei Ultrabond ECO 380 adhesive in a white plastic tub with green lid, labeled for vinyl and PVC flooring, featuring solvent-free and high bond strength claims.MAPEI ULTRABOND ECO 380 2 x 15kg Solvent-free vinyl adhesive, strong bond & long open time for PVC LVT & vinyl tiles.
Mapei MAPEI ULTRABOND ECO 380 2 x 15kg
Sale price£229.65 Regular price£264.10
£15.31 / kg
Save £32.38
Mapei Ultrabond ECO 4 LVT adhesive in a white plastic tub with green lid, labeled for fibre-reinforced LVT flooring installations.MAPEI ULTRABOND ECO 4 LVT 2 x 15kg Fibre-reinforced LVT adhesive, strong bond low emissions & quick set time. Ideal
Mapei MAPEI ULTRABOND ECO 4 LVT 2 x 15kg
Sale price£215.85 Regular price£248.23
£14.39 / kg
Save £27.53
Mapei Ultrabond ECO P909 2K adhesive in a white bucket with a blue lid, labeled for two-component polyurethane bonding of wooden flooring with low VOC emissions.Mapei ULTRABOND ECO P909 2K 10kg Kit Solvent-free 2K PU parquet adhesive, strong flexible bond with low VOC. Ideal
Mapei Mapei ULTRABOND ECO P909 2K 10kg Kit
Sale price£183.50 Regular price£211.03
£18.35 / kg
Save £48.27
MAPEI ULTRABOND ECO VS90 PLUS Polyurethane Roof Paint Mapei Blauer Engel certified, chair castor resistant, commercial
Mapei MAPEI ULTRABOND ECO VS90 PLUS 5kg
Sale price£204.72 Regular price£252.99
£40.94 / kg
Save £34.29
Mapei Ultracoat HT Sport Polyurethane Finish for Wood Floors basketball floor finish, chemical resistant varnish, danceMapei Ultracoat HT Sport Polyurethane Finish for Wood Floors basketball floor finish, chemical resistant varnish, dance
Mapei Mapei Ultracoat HT Sport 2 x 5.5L
Sale price£308.64 Regular price£342.93
£168.35 / 6l
Save £21.20
Ultracolor Plus fast-setting coloured tile grout with mould resistance, water repellency, and offset CO₂ emissionsMAPEI Ultracolor Plus Polyurethane Roof Paint Mapei BioBlock, cement, CO2offset, DropEffect, ecofriendly
Mapei Mapei Ultracolor Plus 6 x 5kg
Sale price£141.38 Regular price£162.58
£23.56 / 5kg
Ultraplan Renovation Screed 2340
Save £28.43
Bag of Mapei Ultraplan Eco 3210 ultra-fast self-levelling compound, 20kg, labeled for interior use with low VOC, 3–10mm application, and shrinkage compensation.Mapei ULTRAPLAN ECO 3215 5 x 20kg Fast-setting self-levelling compound, walkable in 3 hrs floor-ready in 12. Ideal
Mapei Mapei ULTRAPLAN ECO 3215 5 x 20kg
Sale price£189.50 Regular price£217.93
£9.48 / kg
Save £10.00
Mapei Ultraplan Renovation Screed 3240 is a fibre-reinforced, self-levelling smoothing compound designed for the renovation of existing internal floors.Mapei Ultraplan Renovation Screed 3240 10 x 25kg Fibre-reinforced self-levelling screed, fast-setting walkable in hours
Mapei Mapei Ultraplan Renovation Screed 3240 10 x 25kg
Sale price£320.36 Regular price£330.36
£12.81 / kg
Save £29.34
Bag of Mapei Ultratop – self-levelling, ultra-quick hardening cementitious mortar for seamless abrasion-resistant flooring, supplied in 25kg bags.Mapei Ultratop 3 x 25kg Mapei Ultratop self-levelling mortar, fast seamless & abrasion-resistant flooring
Mapei Mapei Ultratop 3 x 25kg
Sale price£195.60 Regular price£224.94
£7.82 / kg
Save £70.65
Mapei Ultratop Industrial – 25kg self-levelling, abrasion-resistant screed for industrial flooring applications, packaged in a branded blue and white bag.
Mapei Mapei Ultratop Industrial 5 x 25kg
Sale price£189.99 Regular price£260.64
£7.60 / kg
Save £29.54
Mapei Ultratop Stucco Standard – 5kg drum of finishing grout for sealing micro-porosity in Ultratop polished floorsMapei Ultratop Stucco 3 x 5kg Mapei Ultratop Stucco grout, seals micro-porosity in Ultratop floors. Colour options
Mapei Mapei Ultratop Stucco 3 x 5kg
Sale price£196.92 Regular price£226.46
£39.38 / kg
Save £60.57
Mapei Mapelastic two-component flexible cementitious waterproofing mortar – 24kg powder bag and 8kg liquid tank packagingMapei Mapelastic 16kg waterproofing mortar bucket for balconies, terraces, bathrooms, and swimming pools – flexible cementitious coating.
Mapei Mapelastic - Flexible Waterproofing Mortar 3 x 16kg
Sale price£239.09 Regular price£299.66
£4.98 / kg
Save £37.37
Mapei Mapelastic 2KR Plus – 24kg two-component flexible waterproofing mortar in white plastic tub for concrete, tile, and slab protection"Mapelastic 2KR Plus 24kg Kit Mapei Mapelastic 2KR Plus flexible 2K waterproofing mortar, PG MDS/FDP & PG AIV certified
Mapei Mapelastic 2KR Plus 24kg Kit
Sale price£249.15 Regular price£286.52
£10.38 / kg
Save £18.60
Mapelastic AquaDefense Waterproof Membrane Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium
Mapei MAPELASTIC AQUADEFENSE Flexible Waterproof Membrane 7.5kg
Sale price£61.99 Regular price£80.59
£8.27 / kg
Save £341.98
Mapelastic Foundation Mortar Waterproofing Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, cementitious sealant, cementitiousMapelastic Foundation Mortar - Pallet Rates 10 x 32kg Flexible 2K waterproofing mortar, ideal for below-grade concrete
Mapei Mapelastic Foundation Mortar - Pallet Rates 10 x 32kg
Sale price£1,709.91 Regular price£2,051.89
£53.43 / kg
Save £63.00
Mapelastic Foundation Mortar Waterproofing Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, cementitious sealant, cementitious
Mapei Mapelastic Foundation Mortar 32kg
Sale price£189.99 Regular price£252.99
£5.94 / kg
Save £294.10
MAPELASTIC ZERO Waterproof Mortar 32kg Kit Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium
Mapei Mapelastic Zero - Pallet Rates
Sale priceFrom £1,470.51 Regular price£1,764.61
£147.05 / 32kg
Choose options

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer