All products

1270 products

Showing 397 - 432 of 1270 products

Showing 397 - 432 of 1270 products
View
Save £226.88
MagnaPro Twin 800-1250 (Macerator) 1-phase Edincare Basement Drainage, Basement Pump, Basement Pumps, Basement Sump,
Edincare MagnaPro Twin 800-1250 (Macerator), 1-phase
Sale price£4,898.99 Regular price£5,125.87
£4,898.99 / item
MagnaPro Twin 800-1500 (Vortex) 1-phase Edincare Basement Drainage, Basement Pump, Basement Pumps, Basement Sump,MagnaPro Twin 800-1500 (Vortex) 1-phase Edincare Basement Drainage, Basement Pump, Basement Pumps, Basement Sump,
Edincare MagnaPro Twin 800-1500 (Vortex), 1-phase
Sale priceFrom £89.99
£4,999.99 / item
Choose options
MAPEBAND PE 120 Waterproofing Tape Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium DeckMAPEBAND PE 120 Waterproofing Tape Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei MAPEBAND PE 120 Waterproofing Sealing Tape
Sale priceFrom £99.99
£33.33 / 5m
Choose options
Save £42.00
MAPEBAND SA Tape Butyl Waterproofing Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium DeckMAPEBAND SA Tape Butyl Waterproofing Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei MAPEBAND SA Butyl Waterproofing Tape 25m
Sale price£139.99 Regular price£181.99
£5.60 / m
Save £124.05
MAPEBAND TPE Waterproofing Tape 30m Roll Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium DeckMAPEBAND TPE Waterproofing Tape 30m Roll Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei MAPEBAND TPE Flexible Sealing and Waterproofing Tape 30m Roll
Sale priceFrom £413.50 Regular price£537.55
£13.78 / m
Choose options
Save £42.71
MAPECOAT FILLER Polyurethane Non-Slip Roof Paint Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating,
Mapei MAPECOAT FILLER Micrometric Polyamide Powder 2kg
Sale price£269.99 Regular price£312.70
£135.00 / kg
Save £37.18
Mapei Mapecoat I 600W two-component epoxy resin primer in white plastic buckets with blue lids, available in different kit sizes.Mapecoat I 600 W 5.9kg Mapecoat I 600W epoxy primer, anti-dust anti-oil & glossy protection for concrete & Mapefloor
Mapei Mapecoat I 600 W 5.9kg
Sale price£191.89 Regular price£229.07
£32.52 / kg
Save £48.08
MAPECOAT I 620 W, two-component water-based epoxy coating, displayed in 5 kg (Component A) and 10 kg (Component B) containers, designed for concrete floors and cementitious substrates.Mapecoat I 620 W 15kg Water-based epoxy floor coating, anti-dust oil-resistant & glossy finish for concrete floors.
Mapei Mapecoat I 620 W 15kg
Sale price£240.38 Regular price£288.46
£16.03 / kg
Save £175.01
Mapei Purtop Easy Liquid Waterproofing Membrane Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, epoxy primer, Flat Roof, Flat Roof
Mapei Mapecoat PU 20 N Topcoat 15kg
Sale price£395.99 Regular price£571.00
£26.40 / kg
MAPECOLOR PASTE colouring paste for resin floors – compatible with MAPEFLOOR epoxy and polyurethane systemsral3009
Save £61.76
Mapecrete LI Hardener Concrete Floor Protection Solution Abrasion Resistant Floors, Anti Stain Concrete Treatment,
Mapei Mapecrete LI Hardener Densifying Liquid Surface Treatment 25kg
Sale price£308.82 Regular price£370.58
£12.35 / kg
Save £42.00
"MAPECRETE STAIN PROTECTION hydro-oil repellent and anti-stain treatment for concrete, natural stone, and cementitious surfaces, offering protection against oil and stains."Mapecrete Stain Protection 25kg Mapecrete Stain Protection, hydro-oil repellent for concrete stone & cement surfaces.
Mapei Mapecrete Stain Protection 25kg
Sale price£280.03 Regular price£322.03
£11.20 / kg
Save £60.21
Mapefer 1K Anti Corrosion Mortar Mapei anti-corrosion, anti-corrosion coating, brush application, cementitious mortar,
Mapei Mapefer 1K 5KG (10 Units)
Sale price£299.99 Regular price£360.20
£6.00 / kg
Save £35.21
"MAPEFIBRE NS12 mono-filament polypropylene fibres for concrete, improving durability and cracking resistance, suitable for industrial floors, car parks, and precast concrete.
Mapei Mapefibre NS12 Mono-Filament Polypropylene Fibres
Sale price£234.72 Regular price£269.93
£391.20 / kg
Choose options
Save £29.43
Mapei Mapefill GP 25kg Bag, a high-flow, non-shrink cementitious anchoring grout for structural applications, ideal for filling gaps and anchoring in concrete
Mapei Mapefill GP 4 x 25kg
Sale price£196.20 Regular price£225.63
£7.85 / kg
Save £27.93
"MAPEFIX PE SF styrene-free polyester resin fastener for heavy load applications, with rapid curing and high load-bearing capacity for various substrates."Mapefix PE SF 300ml Mapefix PE SF styrene-free polyester resin, fast-curing heavy-duty fastener with high load capacity
Mapei Mapefix PE SF 300ml
Sale price£186.20 Regular price£214.13
£620.67 / l
Save £26.66
Mapefix VE SF Structural Chemical Anchor for Building Pros Concrete Fixings, Construction Anchoring, Cracked ConcreteMapefix VE SF Structural Chemical Anchor for Building Pros Concrete Fixings, Construction Anchoring, Cracked Concrete
Mapei Mapefix VE SF 300ml
Sale price£177.74 Regular price£204.40
£592.47 / l
Save £25.67
"MAPEFLEX BLACKFILL bitumen sealant with 65% elongation at failure, applied with an extrusion gun or trowel, available in 300 ml cartridges for sealing joints."Mapeflex Blackfill 6 x 300ml Mapeflex Blackfill bitumen sealant, 65% elongation for flexible joint sealing. Apply
Mapei Mapeflex Blackfill 6 x 300ml
Sale price£171.16 Regular price£196.83
£570.53 / l
Save £30.79
MAPEFLEX Follower Plate Building Materials for Professionals Concrete Joint Plates, Concrete Reinforcement Plates,MAPEFLEX Follower Plate Building Materials for Professionals Concrete Joint Plates, Concrete Reinforcement Plates,
Mapei MAPEFLEX Follower Plate
Sale price£205.26 Regular price£236.05
£0.94 / m
Save £41.86
Mapei concrete joint sealant, construction sealant, elastomeric sealant, exterior sealant, Flat RoofMapeflex PU 45 FT Sealant 300ml x 12 Durable PU sealant & adhesive, ±20% movement fast-curing & solvent-free. Ideal
Mapei Mapeflex PU 45 FT Sealant 300ml x 12
Sale price£279.06 Regular price£320.92
£930.20 / l
Save £43.80
MAPEFLEX PU40 Paintable Sealant Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium DeckMAPEFLEX PU40 Paintable Sealant Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei MAPEFLEX PU40 Paintable Sealant
Sale priceFrom £145.99 Regular price£189.79
£12.17 / 300ml
Choose options
Save £63.77
"MAPEFLEX PU50 SL self-levelling polyurethane sealant for horizontal concrete joints, flexible up to 25% movement, paintable and durable for industrial use."
Mapei MAPEFLEX PU50 SL 600ml
Sale price£425.12 Regular price£488.89
Save £59.36
"MAPEFLEX PU65 two-component polyurethane sealant for road joints, black pourable sealant mixable with quartz sand and catalyst for durable heavy-duty sealing."MAPEFLEX PU65 10kg Mapeflex PU65 two-component polyurethane sealant, durable flexible & strong for road joints. Mixable
Mapei MAPEFLEX PU65 10kg
Sale price£395.70 Regular price£455.06
£39.57 / kg
Save £32.43
“MAPEFLOOR CPU/COVE polyurethane-cement mortar for covings and industrial flooring details – 21 kg kit”
Mapei Mapefloor CPU/COVE 21kg Kit
Sale price£216.18 Regular price£248.61
£10.29 / kg
Save £31.64
Chemical Resistant Flooring, Epoxy and PU Flooring, Floor Coating, Industry Flooring, HACCP Compliant FlooringChemical Resistant Flooring, Epoxy and PU Flooring, Floor Coating, Industry Flooring, HACCP Compliant Flooring
Mapei Mapefloor CPU/HD 25.8kg Kit
Sale price£210.90 Regular price£242.54
£8.17 / kg
Save £46.10
Chemical Resistant Flooring, Epoxy and PU Flooring, Floor Coating, Industry Flooring, Heavy Duty Floor SystemChemical Resistant Flooring, Epoxy and PU Flooring, Floor Coating, Industry Flooring, Heavy Duty Floor System
Mapei Mapefloor CPU/MF 30.6kg Kit
Sale price£307.36 Regular price£353.46
£10.04 / kg
Save £35.45
Chemical Resistant Flooring, Cold Store Flooring, EN 13813 Compliant, Floor Coating, Grade FlooringChemical Resistant Flooring, Cold Store Flooring, EN 13813 Compliant, Floor Coating, Grade Flooring
Mapei Mapefloor CPU/RT 23.3kg Kit
Sale price£236.30 Regular price£271.75
£10.14 / kg
Save £27.99
Chemical Resistant Coating, Floor Coating, Floor Finishing Coat, Industry Flooring, Hygienic Industrial CoatingChemical Resistant Coating, Floor Coating, Floor Finishing Coat, Industry Flooring, Hygienic Industrial Coating
Mapei Mapefloor CPU/TC 4.7kg
Sale price£186.63 Regular price£214.62
£39.71 / kg
Save £119.05
Clever Shield - Asset Protection Aliphatic Polyurethane, Coloured Floor Finish, Decorative Floor Finish, DurableMapefloor Finish 451 20KG Flexible UV-resistant polyurethane floor finish, ideal for indoor & outdoor use. Durable
Mapei Mapefloor Finish 451 20KG
Sale price£499.99 Regular price£619.04
£25.00 / kg
Save £39.40
Mapefloor Finish 50 N Polyurethane Roofing Material Absorbent Surface Finish, Commercial Floor Coating, Fast DryingMapefloor Finish 50 N Polyurethane Roofing Material Absorbent Surface Finish, Commercial Floor Coating, Fast Drying
Mapei Mapefloor Finish 50 N 10kg
Sale price£262.65 Regular price£302.05
£26.27 / kg
Save £38.78
Mapei Mapefloor Finish 52 W two-component polyurethane sealer – large plastic drum with smaller bottle, used as a dust-repellent and anti-oil protective finishing coat for concrete and epoxy floors.Mapefloor Finish 52 W 5.4kg Mapefloor Finish 52 W 2K PU sealer, protects concrete Ultratop & epoxy floors. Anti-oil
Mapei Mapefloor Finish 52 W 5.4kg
Sale price£258.50 Regular price£297.28
£47.87 / kg
Save £30.78
"MAPEFLOOR FINISH 53 W/L two-component, transparent polyurethane finish in water dispersion, offering glossy, durable protection for resin systems with fast drying and no NMP."Mapefloor Finish 53 W/L 11L Mapefloor Finish 53 W/L 2K PU finish, transparent glossy & fast-drying water-dispersion
Mapei Mapefloor Finish 53 W/L 11L
Sale price£205.23 Regular price£236.01
£18.66 / l
Save £35.40
Mapefloor Finish 54 W/S Polyurethane Roofing Protection Fast Drying Floor Coating, Floor Coating, Industrial Flooring,Mapefloor Finish 54 W/S Polyurethane Roofing Protection Fast Drying Floor Coating, Floor Coating, Industrial Flooring,
Mapei Mapefloor Finish 54 W/S 11L
Sale price£245.99 Regular price£281.39
£22.36 / l
Save £29.85
Mapefloor Finish 56 – High-Gloss UV-Resistant Polyaspartic Resin clear coating, Commercial Floor Coating, CommercialMapefloor Finish 56 10L High-gloss polyaspartic resin, UV-resistant fast-curing & chemical-resistant flooring
Mapei Mapefloor Finish 56 10L
Sale price£199.00 Regular price£228.85
£19.90 / l
Save £41.01
Mapefloor Finish 58 W resin floor coating
Mapei Mapefloor Finish 58 W
Sale price£125.99 Regular price£167.00
£22.91 / kg

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer