All products

1270 products

Showing 433 - 468 of 1270 products

Showing 433 - 468 of 1270 products
View
Save £60.34
"MAPEFLOOR FINISH 630 two-component acrylic filming agent in water dispersion for concrete and ULTRATOP floors, providing abrasion-resistant and durable protection."Mapefloor Finish 630 20.3kg Mapefloor Finish 630 2K acrylic coating, abrasion-resistant quick-drying protection
Mapei Mapefloor Finish 630 20.3kg
Sale price£402.24 Regular price£462.58
£19.81 / kg
Save £73.51
MAPEFLOOR I 500 W two-component epoxy kit in 26 kg packagingMapefloor I 500 W Vapour-Permeable Epoxy Coating 26kg Mapefloor I 500 W epoxy coating, vapour-permeable & tintable
Mapei Mapefloor I 500 W Vapour-Permeable Epoxy Coating 26kg
Sale price£256.99 Regular price£330.50
£9.88 / kg
Save £41.66
MAPEFLOOR I 910 two-component epoxy binder in 15 kg packaging kit
Mapei Mapefloor I 910 High-Performance Epoxy Binder & Primer 15kg
Sale price£277.70 Regular price£319.36
£18.51 / kg
Save £49.91
Basalt fibre mesh roll for masonry reinforcement and seismic strengthening
Mapei Mapegrid B 250 6 x 6mm
Sale price£332.73 Regular price£382.64
£55.46 / m
Save £175.50
Mapegrid C170 Polyurethane Roof Paint Mapei Building Restoration, Carbon Fiber Mesh, Carbon Fiber Reinforcement, Civil
Mapei Mapegrid C170 High-Strength Carbon Fiber Mesh 10 x 10mm
Sale price£877.49 Regular price£1,052.99
£87.75 / m
Save £111.80
Alkali-resistant glass fibre mesh roll for masonry reinforcement and seismic strengthening
Mapei Mapegrid G 220 21 x 21mm
Sale price£745.30 Regular price£857.10
£14.91 / m2
Save £31.60
Mapegrid G120 Glass Fibre Mesh for Masonry Strengthening Alkali Resistant Mesh, Anti Collapse Reinforcement, ConcreteMapegrid G120 Glass Fibre Mesh for Masonry Strengthening Alkali Resistant Mesh, Anti Collapse Reinforcement, Concrete
Mapei Mapegrid G120 Alkali-Resistant Glass Fibre Mesh 1m x 50m
Sale price£210.64 Regular price£242.24
£4.21 / m2
Save £27.34
Mapei Mapegrount Easy Flow 25kg Bag, a fibre-reinforced, sulphate-resistant mortar for concrete repair, ideal for long-distance pumping and vertical surface applications.
Mapei Mapegrout Easy Flow 3 x 25kg
Sale price£182.28 Regular price£209.62
£7.29 / kg
Save £34.56
Mapei Mapegrount Rapido 25kg Bag, a controlled-shrinkage, fibre-reinforced rapid-setting mortar for quick concrete repairs, ideal for use on damaged structures
Mapei Mapegrout Fast-Set 4 x 25kg
Sale price£181.52 Regular price£216.08
£7.26 / kg
Save £35.97
Mapei Mapegrount Gunite 25kg Bag, a multi-purpose non-accelerated cementitious mortar for concrete repair, ideal for structural repairs using spray techniques
Mapei Mapegrout Gunite 10 x 25kg
Sale price£239.80 Regular price£275.77
£9.59 / kg
Save £29.93
Mapegrout HI FLOW ZERO Premium Mortar for Concrete Repair Abrasion Resistant Mortar, Anchoring Mortar, Bridge Repair
Mapei Mapegrout HI-FLOW ZERO Fibre-Reinforced Mortar 3 x 25kg
Sale price£199.56 Regular price£229.49
£7.98 / kg
Save £31.34
Bag of Mapei Mapegout SV – high-performance, quick-setting, shrinkage-compensated mortar for concrete repair, featuring product details and branding on packaging.Mapegrout SV Quick-Setting Mortar 4 x 25kg Fast-setting high-flow mortar, ideal for rapid concrete repair & fixing
Mapei Mapegrout SV Quick-Setting Mortar 4 x 25kg
Sale price£208.95 Regular price£240.29
£8.36 / kg
Save £45.29
Mapegrout T40 Concrete Repair Mortar for Professionals balcony repair, cement repair, cementitious pallet rate,
Mapei Mapegrout T40 10 x 25kg
Sale price£301.95 Regular price£347.24
£12.08 / kg
Mapei Mapegrount T60 25kg Bag, a sulphate-resistant, thixotropic fibre-reinforced mortar for repairing concrete, ideal for structural repairs and exposed environments
Mapei Mapegrout T60 8 x 25kg
Sale price£364.80
£14.59 / kg
Mapei Mapegrount Thixotropic Zero 25kg Bag, a fibre-reinforced, shrinkage-compensated grout for repairing concrete, offering high crack resistance and excellent workabilityMapei Mapegrount Thixotropic Zero 25kg Bag, a fibre-reinforced, shrinkage-compensated grout for repairing concrete, offering high crack resistance and excellent workability
Mapei Mapegrout Thixotropic 5 x 25kg
Sale price£287.36
£11.49 / kg
Save £3.37
Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium DeckCar Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei Mapeguard WP 200, Waterproofing Membrane
Sale priceFrom £22.50 Regular price£25.87
£9.50 / m2
Choose options
Save £13.20
MAPEGUARD WP Adhesive Waterproofing Membrane Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, PodiumMAPEGUARD WP Adhesive Waterproofing Membrane Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium
Mapei MAPEGUARD WP ADHESIVE 6.65kg
Sale price£43.99 Regular price£57.19
£6.62 / kg
Save £191.33
MAPEHEAT Cable Radiant Floor Heating Mapei 230V Floor Heating, Bathroom Heating, Electric Radiant Heat, EMF-FreeMAPEHEAT Cable Radiant Floor Heating Mapei 230V Floor Heating, Bathroom Heating, Electric Radiant Heat, EMF-Free
Mapei MAPEHEAT CABLE Radiant-Heating Cable
Sale price£61.66 Regular price£252.99
£34.26 / m
Save £79.90
MAPEHEAT Membrane MAXI: Waterproofing for Heated Floors Mapei anti-fracture membrane, C2 adhesive compatible, crackMAPEHEAT Membrane MAXI: Waterproofing for Heated Floors Mapei anti-fracture membrane, C2 adhesive compatible, crack
Mapei MAPEHEAT MEMBRANE MAXI Lightweight Uncoupling Membrane 2 x 15m2 Roll
Sale price£259.80 Regular price£339.70
£17.32 / m
Save £174.00
MAPEHEAT MESH Electric Floor Heating Mapei custom floor heating layout, easy install floor heat, electric floorMAPEHEAT MESH Electric Floor Heating Mapei custom floor heating layout, easy install floor heat, electric floor
Mapei MAPEHEAT MESH Self-Adhesive Electric Underfloor Heating System 1m2
Sale price£78.99 Regular price£252.99
£78.99 / m
Save £123.30
MAPEHEAT THERMO CONNECT Smart Thermostat Mapei Adaptive Thermostat, Energy Saving Thermostat, Heating Thermostat,MAPEHEAT THERMO CONNECT Smart Thermostat Mapei Adaptive Thermostat, Energy Saving Thermostat, Heating Thermostat,
Mapei MAPEHEAT THERMO CONNECT WiFi-enabled smart thermostat
Sale price£129.69 Regular price£252.99
£1.52 / m
Save £136.49
MAPEHEAT THERMO TOUCH Programmable Thermostat Mapei energy efficient thermostat, floor heating thermostat, heated flo,MAPEHEAT THERMO TOUCH Programmable Thermostat Mapei energy efficient thermostat, floor heating thermostat, heated flo,
Mapei MAPEHEAT THERMO TOUCH Programmable Floor-Heating Thermostat 15m2
Sale price£116.50 Regular price£252.99
£7.77 / m
Mapei Antipluviol silicone water repellent 5kg container – clear waterproofing sealer for masonry, brick, stone and concrete exterior protectionMapei Antipluviol 5 x 5kg Mapei Antipluviol silicone water-repellent, colourless UV-resistant protection for external
Mapei Mapei Antipluviol 5 x 5kg
Sale price£674.95
£134.99 / kg
Save £478.55
MAPEI CARBOPLATE E Carbon Fibre Plate for Structural Upgrade Adesilex Epoxy, Beam Strengthening, Carbon Fibre Plate,MAPEI CARBOPLATE E Carbon Fibre Plate for Structural Upgrade Adesilex Epoxy, Beam Strengthening, Carbon Fibre Plate,
Mapei MAPEI CARBOPLATE E 100m
Sale price£4,305.60 Regular price£4,784.15
£43.06 / m
Save £78.45
Acrylic Wall Paint, Decorative Paint, Dursilite, High Hiding Paint, Interior Wall PaintMapei Dursilite Highly Washable Interior Wall Paint 10 x 25kg Dursilite interior wall paint, highly washable excellent
Mapei Mapei Dursilite Highly Washable Interior Wall Paint 10 x 25kg
Sale price£523.00 Regular price£601.45
£2.09 / kg
Mapei Elastocolor Roof Paint High-Performance Protection Eagle algae resistant paint, anti-carbonation, carbon neutralMapei Elastocolor Roof Paint High-Performance Protection Eagle algae resistant paint, anti-carbonation, carbon neutral
Mapei Eporip Crack Repair Kit Mapei Car Park Deck, Car Park Decks, Flat Roof, Flat Roof Coating, Podium Deck
Mapei Mapei Eporip Crack Repair Kit (Select Size)
Sale price£359.99
£180.00 / 10kg
Save £9.25
Esterflex SBS torch-on waterproofing membranes – mineral cap sheet and underlay rolls for flat roof and refurbishment applications
Mapei Mapei Esterflex SBS Torch-On Waterproofing Membrane
Sale priceFrom £83.21 Regular price£92.46
£6.14 / m2
Choose options
Save £26.65
Mapei Kerapoxy Epoxy Mortar Industrial Adhesive Online Clever Shield - Asset Protection anti-acid mortar, chemicalMapei Kerapoxy Epoxy Mortar Industrial Adhesive Online Clever Shield - Asset Protection anti-acid mortar, chemical
Mapei Mapei Kerapoxy Industrial-Grade Epoxy Mortar 2kg
Sale price£177.65 Regular price£204.30
£88.83 / kg
Bag of Mapei Lampocem – rapid-setting, shrinkage-free hydraulic binder for concrete and masonry fixingsBag of Mapei Lampocem – rapid-setting, shrinkage-free hydraulic binder for concrete and masonry fixings
Mapei Mapei Lampocem Hydraulic Binder 6 x 25kg
Sale price£270.48
£10.82 / kg
Save £42.34
LAMPOSILEX Polyurethane Roof Paint Waterproofing Mapei #Waterproofing #LeakRepair #HydraulicBinder #StopWaterLeaks
Mapei Mapei Lamposilex Instant Water Plug for Active Leaks 10 x 5kg
Sale price£210.65 Regular price£252.99
£21.07 / 5kg
Save £242.56
MAPEI Latex Plus Polyurethane Roof Paint Mapei Construction Chemicals, EC1 Plus, Exterior Tiling, Fast Setting
Mapei MAPEI LATEX PLUS 1.5kg
Sale price£10.43 Regular price£252.99
£6.95 / kg
Save £42.15
Two-component epoxy paint Mapecoat I 24 in packaging, with a 5 kg bucket (Component A) and a 1-liter bottle (Component B), used for acid-resistant coating on concrete surfaces.Mapei Mapecoat I 24 5kg Non-toxic epoxy paint, acid-resistant coating for food surfaces water tanks & industrial use.
Mapei Mapei Mapecoat I 24 5kg
Sale price£280.98 Regular price£323.13
£56.20 / kg
Save £45.40
MAPECOAT TNS EXTREME applied on a concrete driveway for vehicle use, showing high-traction textured finish in a customized colorMAPECOAT TNS EXTREME applied on a concrete driveway for vehicle use, showing high-traction textured finish in a customized color
Mapei Mapei Mapecoat TNS Extreme Heavy-Duty Epoxy-Acrylic Coating 16.67kg
Sale price£210.99 Regular price£256.39
£12.66 / kg
Save £79.99
MAPECOAT TNS FAST being applied to a cycle track with a roller, showing smooth, colorful finish ideal for heavy foot traffic and outdoor surfacesMAPECOAT TNS FAST being applied to a cycle track with a roller, showing smooth, colorful finish ideal for heavy foot traffic and outdoor surfaces
Mapei Mapei Mapecoat TNS Fast Rapid-Drying Acrylic Floor Coating 20kg
Sale price£399.99 Regular price£479.98
£20.00 / kg
Save £100.15
Mapei Mapecoat TNS Primer EPW Epoxy primer for sports and resin flooring. Improves adhesion on concrete and asphalt.Mapei Mapecoat TNS Primer EPW Epoxy primer for sports and resin flooring. Improves adhesion on concrete and asphalt.
Mapei Mapei Mapecoat TNS Primer EPW
Sale price£285.60 Regular price£385.75
£14.28 / kg

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer