All products

1270 products

Showing 829 - 864 of 1270 products

Showing 829 - 864 of 1270 products
View
Save £2,352.21
Sika Sikalastic 851 (413 KG) Polyurea balcony Sika balcony waterproof coating, building material suppliers, BuildingSika Sikalastic 851 (413 KG) Polyurea balcony Sika balcony waterproof coating, building material suppliers, Building
Sika Sika Sikalastic 851 (413 KG) Polyurea
Sale price£5,903.99 Regular price£8,256.20
£14.30 / kg
Save £195.16
Sikalastic 800 HA Waterproofing Membrane Sika balcony waterproof coating, building material suppliers, BuildingSikalastic 800 HA Waterproofing Membrane Sika balcony waterproof coating, building material suppliers, Building
Sika Sika Sikalastic-800 HA 25KG
Sale price£499.99 Regular price£695.15
£20.00 / kg
Save £292.55
Sika Sikalastic-827 HT 25 KG Coating Flat Roof Sika Coating, Flat Roof Waterproofing, Floor Coating, floor paint,Sika Sikalastic-827 HT 25 KG Coating Flat Roof Sika Coating, Flat Roof Waterproofing, Floor Coating, floor paint,
Sika Sika Sikalastic-827 HT 25 KG
Sale price£339.99 Regular price£632.54
£13.60 / kg
Save £2,721.20
Sika Sikalastic-8800 403KG Car Park Deck Concrete Sika Car Park Deck, Concrete Floor Coating, Fire Rated, Flat Roof,Sika Sikalastic-8800 403KG Car Park Deck Concrete Sika Car Park Deck, Concrete Floor Coating, Fire Rated, Flat Roof,
Sika Sika Sikalastic-8800 403KG
Sale price£9,599.00 Regular price£12,320.20
£23.82 / kg
Save £172.38
Sika Sikalastic-D-10 RoofPro 15 L balcony waterproof Sika balcony waterproof coating, building material suppliers,Sika Sikalastic-D-10 RoofPro 15 L balcony waterproof Sika balcony waterproof coating, building material suppliers,
Sika Sika Sikalastic-D-10 RoofPro 15 L
Sale price£299.99 Regular price£472.37
£20.00 / l
Choose options
Save £230.88
Sika Sikalastic-D-15 RoofPro 15L Flat Roof Coating, Sika Flat Roof Coating, floor paint, Flooring, Hand Applied, HighSika Sikalastic-D-15 RoofPro 15L Flat Roof Coating, Sika Flat Roof Coating, floor paint, Flooring, Hand Applied, High
Sika Sika Sikalastic-D-15 RoofPro 15L
Sale price£492.00 Regular price£722.88
£32.80 / l
Choose options
SikaBond Rapid DPM 5L moisture curing polyurethane damp proof membrane for subfloor sealing and flooring preparation.
Sika Sikabond Rapid DPM 5ltr
Sale price£132.67
£10.61 / kg
Sikadur Combiflex CF Adhesive Normal 2-part epoxy adhesive for waterproofing systems
Sika Sikadur-Combiflex® CF Adhesive Normal 6kg
Sale price£222.00
£37.00 / kg
Save £48.15
Sika Sikadur-42+ HE Cold Climate epoxy grout
Sika Sikadur®-42+ HE Cold Climate
Sale price£320.99 Regular price£369.14
£53.50 / kg
Save £43.41
AKRILAN 600 Sika Cementitious Screed, cementitious waterproofing, concrete bonding, concrete coating, Concrete FloorAKRILAN 600 Sika Cementitious Screed, cementitious waterproofing, concrete bonding, concrete coating, Concrete Floor
Sika Sikafloor CureHard-24
Sale price£169.69 Regular price£213.10
£8.48 / l
Save £193.80
Sikagard 706 Thixo 18kg silane-based waterproofing cream for concrete and masonry protection against water ingress, chloride attack and freeze-thaw damage.
Sika Sikagard 706 Thixo 18kg
Sale price£1,292.00 Regular price£1,485.80
£3.13 / kg
Save £132.51
Sika Sikalastic 701 Top Coat Hand Applied High Elongation, Sika Hand Applied, High Elongation, Hydrophobic, Liquid
Sika Sikalastic 701 Top Coat 12.5KG
Sale price£378.99 Regular price£511.50
£30.32 / kg
Save £38.26
Sika Sikalastic Primer - 01 (4.73 or 12.5 KG) High Sika High Elongation, Hydrophobic, Liquid Coating, Podium Deck,Sika Sikalastic Primer - 01 (4.73 or 12.5 KG) High Sika High Elongation, Hydrophobic, Liquid Coating, Podium Deck,
Sika Sikalastic Primer - 01 (4.73 or 12.5 KG)
Sale priceFrom £119.99 Regular price£158.25
£22.16 / kg
Choose options
Save £36.15
Sikalastic Primer 600 12.5kg synthetic rubber and resin primer for self-adhered roofing and waterproofing membranes.
Sika Sikalastic Primer 600 12.5kg
Sale price£240.99 Regular price£277.14
£19.28 / kg
Save £225.13
sikaplan 1650 gas barrier membrane roll reinforced damp proof membrane
Sika SIKAPLAN 1650 DPM Gas Barrier 2m x 50m
Sale price£1,069.99 Regular price£1,295.12
£10.70 / m2
Save £49.01
This embossed FPO (Flexible Polyolefin) sheet membrane is designed for pre-applied, fully bonded waterproofing of reinforced concrete structures. At 0.8 mm thickness, SikaProof A-08 creates a continuous barrier that bonds directly to cast concrete, preventing water migration and ensuring long-term protection.
Sika SikaProof 08 Mmebrane 2 x 25m2
Sale price£829.99 Regular price£879.00
£16.77 / m2
Save £137.70
SikaProof A+ membrane installed on formwork before concrete pour fully bonded waterproofing system
Sika SikaProof A+ 08 Membrane
Sale priceFrom £918.00 Regular price£1,055.70
£33.33 / m2
Choose options
Save £120.00
SikaProof A-08 FPO waterproof membrane
Sika Sikaproof A08 Edge - 1M x 25M
Sale price£799.99 Regular price£919.99
£32.00 / m
Save £35.63
SikaProof Tape A+ N self adhesive waterproofing joint sealing tape
Sika SikaProof Tape A+N 25m
Sale price£237.50 Regular price£273.13
£9.50 / m
Save £25.88
SikaProof ExTape-100 waterproofing tape
Sika SikaProof® Ex Tape 100
Sale price£172.50 Regular price£198.38
£6.90 / m
Save £49.50
SikaProof Tape-150 A waterproof joint tape
Sika SikaProof® Tape-150 A Joint Tape
Sale price£330.00 Regular price£379.50
£13.20 / m
Save £28.58
SikaSwell A hydrophilic swelling joint sealing profile strip
Sika SikaSwell A Hydrophilic Swelling Joint Sealing Profile 10m
Sale price£190.50 Regular price£219.08
£19.05 / m
Save £56.01
SikaSwell S-2 hydrophilic joint sealing sealant cartridge
Sika SikaSwell® S-2 Hydrophilic Swelling Joint Sealant 20 x 600ml
Sale price£769.99 Regular price£826.00
£64.17 / l
Save £7.88
Sika 1 Pre bag Render Mortar waterproofing render product packaging
Sika Sika®-1 Pre-bag Cementitious Waterproof Render
Sale priceFrom £52.50 Regular price£60.38
£2.10 / kg
Choose options
Save £21.13
Sika 1 Pre bag Finishing Mortar waterproof finishing mortar packaging
Sika Sika®-1 Pre-bag Finishing Mortar 25kg
Sale price£39.99 Regular price£61.12
£1.60 / kg
Save £59.26
SilaCote Spray Applied Waterproof Roof Coating SilaCote Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, floorSilaCote Spray Applied Waterproof Roof Coating SilaCote Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, floor
SilaCote SilaCote Spray Applied Waterproof Roof Coating
Sale priceFrom £136.49 Regular price£195.75
£20.19 / kg
Save £59.26
SilaCote ST 100 Instant Hydrophobic Waterproof Roof SilaCote balcony coating, balcony waterproof coating, buildingSilaCote ST 100 Instant Hydrophobic Waterproof Roof SilaCote balcony coating, balcony waterproof coating, building
SilaCote SilaCote ST 100 Instant Hydrophobic Waterproof Roof Coating
Sale priceFrom £136.49 Regular price£195.75
£21.00 / kg
Save £59.26
SilaCote ST 200 Instant Hydrophobic Waterproof Roof SilaCote Fire Rated, Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat RoofSilaCote ST 200 Instant Hydrophobic Waterproof Roof SilaCote Fire Rated, Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof
SilaCote SilaCote ST 200 Instant Hydrophobic Waterproof Roof Coating
Sale priceFrom £136.49 Regular price£195.75
£21.00 / kg
Save £7.20
SilaCote ST 200 Primerless Roof Repair Kit Fire SilaCote Fire Rated, Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat RoofSilaCote ST 200 Primerless Roof Repair Kit Fire SilaCote Fire Rated, Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof
SilaCote SilaCote ST 200 Roof Repair Kit
Sale priceFrom £37.79 Regular price£44.99
£37.79 / item
Save £59.26
SilaCote ST 300 Instant Hydrophobic Waterproof Roof SilaCote balcony coating, balcony waterproof coating, buildingSilaCote ST 300 Instant Hydrophobic Waterproof Roof SilaCote balcony coating, balcony waterproof coating, building
SilaCote SilaCote ST 300 Instant Hydrophobic Waterproof Roof Coating
Sale priceFrom £136.49 Regular price£195.75
£20.19 / kg
Save £35.03
Mapei Silancolor Base Coat 20kg coloured siloxane undercoat in blue plastic bucket for exterior and interior wall protection and finishing
Mapei Silancolor Base Coat 20kg
Sale price£233.50 Regular price£268.53
£11.68 / kg
Save £43.01
Silancolor Cleaner Plus water-based hygienising detergent for removing algae and mould from façades, preparing surfaces for the Silancolor Plus protection system.
Mapei Silancolor Cleaner Plus 5 x 5kg
Sale price£286.71 Regular price£329.72
£11.47 / kg
Save £40.01
"SILANCOLOR PRIMER transpirant siloxane undercoat with a smooth finish, designed for both internal and external surfaces, enhancing adhesion and breathability."
Mapei Silancolor Primer 10kg
Sale price£266.74 Regular price£306.75
£26.67 / kg
Save £39.29
"SILANCOLOR PRIMER PLUS siloxane primer offering high protection against mildew and mould, suitable for internal and external surfaces with superior durability."
Mapei Silancolor Primer Plus 10kg
Sale price£261.90 Regular price£301.19
£26.19 / kg
Save £29.81
Mapei Silancolor Tonachino 25kg siloxane plaster for interior and exterior walls, breathable and water-repellent decorative wall finish in blue bucket
Mapei Silancolor Tonachino 25kg
Sale price£198.70 Regular price£228.51
£7.95 / kg
Save £42.91
"SILEXCOLOR BASE COAT coloured silicate undercoat with smooth finish and good filling properties for both internal and external surfaces, providing breathable protection."
Mapei Silexcolor Base Coat 20kg
Sale price£286.08 Regular price£328.99
£14.30 / kg

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer