All products

1270 products

Showing 1153 - 1188 of 1270 products

Showing 1153 - 1188 of 1270 products
View
Save £149.34
Visqueen gas barrier membrane roll blue and silver polyethylene radon and methane protectionVisqueen gas barrier membrane roll blue and silver polyethylene radon and methane protection
Visqueen Visqueen Gas Barrier 2m x 50m
Sale price£496.66 Regular price£646.00
£4.97 / m2
Save £73.95
Visqueen NF-400 gas membrane for ground gas protectionVisqueen NF-400 gas membrane for ground gas protection
Visqueen Visqueen Gas Barrier NF-400
Sale price£492.99 Regular price£566.94
£4.93 / m2
Save £55.65
Stainless steel gas vent terminalStainless steel gas vent terminal
Visqueen Visqueen Gas Vent Bollard
Sale priceFrom £370.99 Regular price£426.64
£7.42 / m2
Choose options
visqueen high performance damp proof membrane yellow 0.5mm dpm rollvisqueen high performance damp proof membrane yellow 0.5mm dpm roll
Visqueen Visqueen High Performance DPM 4m x 12.5m
Sale price£199.99
£4.00 / m2
Save £13.95
5L Visqueen bituminous tanking primer
Visqueen Visqueen HP Tanking Primer
Sale price£92.99 Regular price£106.94
Save £29.61
Visqueen Liquid Gas Membrane Gas Proofing Visqueen Basement Membrane, Construction Membrane, Damp Proofing, Damp
Visqueen Visqueen Liquid Gas Membrane 12.5L
Sale price£259.99 Regular price£289.60
£20.80 / l
Save £13.61
Visqueen Self Adhesive Membrane Post-Applied Self-Adhesive Visqueen Adhesives, Basement Membrane, ConstructionVisqueen Self Adhesive Membrane Post-Applied Self-Adhesive Visqueen Adhesives, Basement Membrane, Construction
Visqueen Visqueen Self Adhesive Membrane and Primer
Sale priceFrom £75.99 Regular price£89.60
£12.00 / m2
Choose options
Save £18.60
Visqueen Urban Drainage Geomembrane stormwater attenuation membrane
Visqueen Visqueen Urban Drainage Geomembrane
Sale price£123.99 Regular price£142.59
Save £27.00
Visqueen Zedex CPT High Performance DPC – Gas Resistant DPC & Cavity Tray System
Visqueen Visqueen Zedex CPT High Performance DPC (50m²)
Sale price£119.99 Regular price£146.99
£2.42 / m2
Save £97.88
Visqueen gas ventilation box
Visqueen VisqueenPro Gas Vent Box
Sale priceFrom £652.50 Regular price£750.38
£13.05 / m2
Choose options
Walkway Pads: Durable Anti-Slip Roof Protection Clever Shield - Asset Protection balcony accessories, Coating
Clever Shield Walkway Pads
Sale price£45.60
£45.60 / item
Save £33.13
WallGard Graffiti BARRIER reversible protective coating for marble, granite, natural stone, and cement facings, preventing graffiti penetration without altering surface appearance.WallGard Graffiti Barrier 5kg WallGard Graffiti Barrier, reversible protective coating for stone & concrete facings.
Mapei WallGard Graffiti Barrier 5kg
Sale price£220.84 Regular price£253.97
£44.17 / kg
Save £44.90
"WallGard Graffiti REMOVER GEL gel detergent for removing graffiti from untreated surfaces, with biodegradable solvents for safe and effective cleaning."
Mapei WallGard Graffiti Remover Gel 6kg
Sale price£299.32 Regular price£344.22
£49.89 / kg
Water Cut off Mastic ClassicBond classicbond, dpc, dpm membrane, EPDM, EPDM Membrane
ClassicBond Water Cut off Mastic
Sale price£12.22
£12.22 / item
Save £35.35
Soudal WATER STOP Sealant flashing sealant gutter repair, Soudal Acrylic Coating, Acrylic sealant, flashing sealant,
Soudal WATER STOP Sealant
Sale price£235.66 Regular price£271.01
£14.73 / kg
Save £37.19
Waterguard Flexi Jetting Eye Waterproof Coating Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Contruction, Basement
Wykamol Waterguard Flexi Jetting Eye
Sale price£28.73 Regular price£65.92
£28.73 / item
Save £124.00
Aqua Build Waterproof Decoupling Membranes AQUA BUILD Masta Build AQUA BUILD Fleece-backed Waterproof Tanking TapeAqua Build Waterproof Decoupling Membranes AQUA BUILD Masta Build AQUA BUILD Fleece-backed Waterproof Tanking Tape
Masta Build Waterproof Decoupling Membranes
Sale priceFrom £35.99 Regular price£159.99
£7.20 / m
Choose options
Save £6.00
balcony waterproofing, bathroom tanking kit, cement sealer, floor waterproofing, frost resistant waterproofingbalcony waterproofing, bathroom tanking kit, cement sealer, floor waterproofing, frost resistant waterproofing
Masta Build Waterproof Tanking Kit Wet Room System Shower Set 4.5kg
Sale price£59.99 Regular price£65.99
£13.33 / kg
Save £6.84
balcony waterproofing, bathroom tanking kit, cement sealer, floor waterproofing, frost resistant waterproofingbalcony waterproofing, bathroom tanking kit, cement sealer, floor waterproofing, frost resistant waterproofing
Masta Build Waterproof Tanking Kit Wet Room System Shower Set 7.5kg
Sale price£68.39 Regular price£75.23
£9.12 / kg
Save £10.11
Waterproofing Wall Tie System – Secure & Seal Cavity WallsWaterproofing wall tie system pack of 100 with stainless steel helical ties and sealing plugs for cavity drain membrane installation
Clever Shield Waterproofing Wall Tie System – Secure & Seal Cavity Walls
Sale priceFrom £91.99 Regular price£102.10
£1.19 / item
Choose options
Save £5.25
Soudal WBPR-11P SURFACE PRIMER flooring-range Soudal Soudal flooring-range, Soudal
Soudal WBPR-11P SURFACE PRIMER
Sale price£35.00 Regular price£40.25
£7.00 / l
Soudal WBPR-21P DEEP PRIMER flooring-range Soudal Soudal Adhesive, flooring-range, Primer, Primers, Soudal
Soudal WBPR-21P DEEP PRIMER
Sale price£30.10
£6.02 / l
Save £11.31
WD FLEX R Omnifill Grout Clever Shield - Asset Protection Cementitious Grout, crack Sticking Grout, Flexi Grout,WD FLEX R Omnifill Grout Clever Shield - Asset Protection Cementitious Grout, crack Sticking Grout, Flexi Grout,
Clever Shield WD FLEX R Omnifill
Sale price£12.99 Regular price£24.30
£2.60 / kg
Choose options
Save £16.83
WearShield Impact & Abrasion Resistant Epoxy Sylmasta Epoxy Paste, Resistant, Sylmasta Metal Repair, WearShield ImpactWearShield Impact & Abrasion Resistant Epoxy Sylmasta Epoxy Paste, Resistant, Sylmasta Metal Repair, WearShield Impact
Sylmasta WearShield Impact Resistant Epoxy Paste
Sale priceFrom £112.20 Regular price£129.03
£37.40 / kg
Choose options
Save £3.83
webercem advanced precision grout non shrink cementitious grout bag
Clever Shield Webercem Advanced Precision Grout
Sale priceFrom £25.50 Regular price£29.33
£1.02 / kg
Choose options
Save £2.55
Webercem Spray DS 25kg High-build R4 spray concrete for large repairs, low rebound high strength & ideal for highways
Clever Shield Webercem Spray DS 25kg
Sale price£16.99 Regular price£19.54
£0.68 / kg
Save £13.35
Winkler - WINJOIN Band Coating Ancillaries, Winkler Coating Ancillaries, construction joint tape, joint tape, LiquidWinkler - WINJOIN Band Coating Ancillaries, Winkler Coating Ancillaries, construction joint tape, joint tape, Liquid
Winkler Winkler - WINJOIN Band
Sale price£89.00 Regular price£102.35
£1.78 / m
Save £42.61
Winkler ONE - Liquid Roof Membrane Winkler Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, Liquid Coating, metalWinkler ONE - Liquid Roof Membrane Winkler Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, Liquid Coating, metal
Winkler Winkler ONE
Sale priceFrom £50.49 Regular price£93.10
£29.40 / kg
Choose options
Save £25.79
Winkler ONE - BC Seal Band Coating Ancillaries, Winkler Coating Ancillaries, Liquid Coating, protective coatings &Winkler ONE - BC Seal Band Coating Ancillaries, Winkler Coating Ancillaries, Liquid Coating, protective coatings &
Winkler Winkler ONE - BC Seal Band
Sale price£74.20 Regular price£99.99
£7.42 / m2
Save £25.79
Winkler ONE - BC Seal Pad BC Seal Pad Coating Winkler BC Seal Pad, Coating Ancillaries, Liquid Coating, protective
Winkler Winkler ONE - BC Seal Pad
Sale price£74.20 Regular price£99.99
£7.42 / m
Save £133.02
Winkler ONE - Liquid Waterproof Membrane Winkler epoxy coating, External Type A Waterproofing, Flat Roof, Flat RoofWinkler ONE - Liquid Waterproof Membrane Winkler epoxy coating, External Type A Waterproofing, Flat Roof, Flat Roof
Winkler Winkler ONE - Floor
Sale price£524.98 Regular price£658.00
£26.25 / kg
Choose options
Save £17.54
Winkler ONE - Mat Coating Ancillaries Liquid Winkler Coating Ancillaries, Liquid Coating, protective coatings &Winkler ONE - Mat Coating Ancillaries Liquid Winkler Coating Ancillaries, Liquid Coating, protective coatings &
Winkler Winkler ONE - Mat
Sale price£184.19 Regular price£201.73
£4.60 / m2
Save £123.40
Winkler ONE - Primer Flat Roof Flat Roof Coating, Winkler Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, LiquidWinkler ONE - Primer Flat Roof Flat Roof Coating, Winkler Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, Liquid
Winkler Winkler ONE - Primer
Sale price£1,295.70 Regular price£1,419.10
£64.79 / kg
Save £133.02
Winkler ONE - Liquid Roof Membrane Vertical Winkler Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, LiquidWinkler ONE - Liquid Roof Membrane Vertical Winkler Flat Roof, Flat Roof Coating, Flat Roof Waterproofing, Liquid
Winkler Winkler ONE - Vertical
Sale price£524.98 Regular price£658.00
£26.25 / kg
Save £1.99
Wrap & Seal Pipe Burst Repair Tape Sylmasta Pipe Burst Tape, Sylmasta Metal Repair, Wrap & Seal, WRASWrap & Seal Pipe Burst Repair Tape Sylmasta Pipe Burst Tape, Sylmasta Metal Repair, Wrap & Seal, WRAS
Sylmasta Wrap & Seal Pipe Burst Tape
Sale priceFrom £13.27 Regular price£15.26
£6.64 / m
Choose options
Save £40.34
Wykamol LGM Liquid Gas Membrane Supplier Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building materialWykamol LGM Liquid Gas Membrane Supplier Wykamol Basement, Basement Construction, Basement Drainage, building material
Wykamol Wykamol - LGM Liquid Gas Membrane 15kg
Sale price£118.99 Regular price£159.33
£7.93 / kg

Recently viewed

What Our Customers Say

Very good 4.7/5

Exceptional Advice & Support

Hands down in all of my reviews I've done in 21+ years, Clever Shield Coatings is one I'll always remember as the staff are friendly & passionate about their job - looking out for the customer and getting the job done right first time.

S

Sunny

Verified customer

Fast, friendly and reliable…

Fast, friendly and reliable. I was able to get my job done quickly and my customer was happy with the prices.

Thanks.

K

Kamil

Verified customer

Exceptional Advice & Support

We have been using clever shield (dealing with Richard) for over 2 years. They always give good service deliveries on time and even give technical advise when needed.

J

JAC

Verified customer

Really helpful! great service

Spoke to technical for some advice on the product and it was really helpful, great service

T

Tina Mansfield

Verified customer

Great company / knowledgeable

What a great company - knowledge about the products, spent lots of time talking me through everything - if only every company was like this one !

O

Ostler Info

Verified customer

Great company and speedy delivery

Really great company to deal with,excellent customer service,speedy delivery will definitely recommend and use again as a satisfied customer

D

Del Upson

Verified customer

Great Technical Support

Great technical support and advice on wykamol products would highly recommend this company

S

Shirley

Verified customer

Highly Recommended

S

Sandra Dow

Verified customer